Mitchell team roper earns top finishes in prep rodeos

Mitchell’s Lane Chasek and his partner Colten Storer of Sutherland swept the team roping top finishes during this past weekend’s Nebraska high school rodeos held in Atkinson and Valentine.

During Saturday’s rodeo in Thedford, Chasek and Storer posted a winning time of 5.470 seconds. Morrill’s Tanner Whetham and his partner Cameron Jensen of Bingham placed fourth in 7.530, Mitchell’s Chance Symons and his partner Jack Skavdahl of Marsland finished fifth in 7.850, and Mitchell’s Jake and Justin Chasek ended sixth in 12.890. Jake Chasek also added a third-place finish in tie down roping, while Whetham placed third in steer wrestling.

Crawford’s Taryn Underwood earned a second-place finish in barrel racing with a time of 18.283. Alliance’s Lauren Lehl followed in third in 18.312. Lehl also added a third-place finish in pole bending in 22.071. Mitchell’s Adeline Hobbs was seventh in the event in 22.360.

Gordon’s Conner Halverson won the bull riding competition with a score of 67. Mitchell’s Avery Hobbs finished sixth in breakaway roping with a time of 4 seconds flat.

During Sunday’s McPherson County rodeo, Mitchell’s Chasek and Storer claimed the team roping title in a time of 6.850. Justin Chasek posted a fourth-place finish in tie down roping and Morrill’s Whetham ended 10th. Torrington’s Zeb Heggem recorded a third-place finish in steer wrestling.

Mitchell’s Avery Hobbs cashed in with a first-place finish in pole bending with a time of 21.091. Adeline Hobbs followed in fourth and Lehl was sixth. Earning 10th-place individual finishes were Sidney’s Reece Stanley in barrels, Mitchell’s Matt Symonds in boys cutting and Rushville’s Blair Henry in breakaway roping.

This week’s rodeos will be held in Atkinson and Valentine.

Saturday

Barrel racing — 2, Taryn Underwood, Crawford, 18.283. 3, Lauren Lehl, Alliance, 18.312.

Breakaway roping — 6, Avery Hobbs, Mitchell, 4.000.

Bull riding — 2, Conner Halverson, Gordon, 67.

Pole bending — 3, Lauren Lehl, Alliance, 22.071. 7, Adeline Hobbs, Mitchell, 22.360.

Steer wrestling — 3, Tanner Whetham, Morrill, 6.300.

Team roping — 1, Colten Storer, Sutherland, Lane Chasek, Mitchell, 5.470. 4, Cameron Jensen, Bingham, Tanner Whetham, Morrill, 7.530. 5, Chance Symons, Mitchell, Jack Skavdahl, Marsland, 7.850. 6, Jake Chasek, Justin Chasek, Mitchell, 12.890.

Tie down roping — 3, Jake Chasek, Mitchell, 12.750.

Sunday

Barrel racing — 10, Reece Stanley, Sidney, 17.826.

Boys cutting — 10, Matt Symonds, Mitchell, 69.

Breakaway roping — 10, Blair Henry, Rushville, 5.280.

Pole bending — 1, Avery Hobbs, Mitchell, 21.091. 4, Adeline Hobbs, Mitchell, 21.390. 6, Lauren Lehl, Alliance, 21.765.

Steer wrestling — 3, Zeb Heggem, Torrington, 6.130.

Team roping — 1, Colten Storer, Sutherland, Lane Chasek, Mitchell, 6.850. 9, Jake Chasek, Justin Chasek, Mitchell, 16.450. 10, Andrew Koenig, Ewing, Cody Fosket, Mitchell, 17.740.

Tie down roping — 4, Justin Chasek, Mitchell, 11.790. 10, Tanner Whetham, Morrill, 13.660.

Jeremy Woznick is the sports editor for the Star-Herald. He can be reached at 308-632-9048 or by emailing jwoznick@starherald.com.

Recommended for you